Ana içeriğe atla

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING
Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim.
Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani işten servis elemanları dışında Türkiye’den kimse para kazanmıyor.
Kahve Dünyası için franchising mümkün, şartları açık bırakmış. Şehre ve büyüklüğe göre franchising bedeli değiştiğini yazmış. Ortalama olarak kahve dükkanlarının isteklerini düşünürsek 250.000 tl üstüne cironuzdan %10 civarı bedel talep edebilirler. Mekan için yatırımlarınızı ve dizaynınızı da şirket kendisi belirliyor.

Kocatepe Kahve ise şartlarını açıkça belirtiyor. Bayi açmak istediğinizde öncelikle eğitim veriyor ve bunun karşılığında sizden para talep ediyor. Yatırım bütçesi olarak 40.000 $ cirodan alınan payı ise 250.000-500.000tl arası belirlemiş.
Lavazza Kahve Başlangıç bedeli olarak 35.000$ artı KDV, Cironuzda %5 pay ve yatırım yapacağınız alan için 100m^2 den büyük olması ve m^2ye 1000 Euro harcamanızı bekliyor.
Caribou kafe ülkemizde birden yükselişe geçen bir kahve markası oldu. Bunun sebebi Ülker firmasının(Yıldız Holding) Cafe Crown’dan vazgeçerek Amerika’lı Caribou firmasıyla ortaklık kurmasıyla mümkün oldu. Yani yine franchising verilmemekte ve büyük payları global şirketler cebine indirmekte.
Kahve dükkanı vs. bir dükkan açmak istiyorsanız kendi markanızı yaratmanızı tavsiye ederim. Bir daha bu kahve dükkanlarına giderken daha bilinçli olmalıyız. Çünkü paranın bir çoğu ülke dışına, kahve başına otalama 5tl olarak gidiyor, bir kilo domates ise 3tl. Teknoloji sektöründe giden paralara hiç değinmek istemiyorum bile. Bilgilendirici bir yazı yazmak istedim rakamlar zamana göre değişiklik gösterebilir, ilginiz için teşekkürler.

Yorumlar

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş,franshısıng sadece hava parası,aklı olan kendi markasını yaratır.takibe aldım bana da beklerim.değerli yorumlarınızla bloguma renk katarsanız sevinirim.http://pansiyonnet.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil
  2. çok yakın zamanda böylesi bir fikrim vardı. ancak yakın bir dostum kendi markasını kurup 4 cafe açtı. sonrasında FRANCHISING fuarlarını gezerek kendi markasını satmaya başladı. 1 yıl içerisinde türkiye genelinde kendi cafeleri haricinde 13 cafe açıldı. yani yeni strateji artık marka yap sat...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.