Ana içeriğe atla

LESVOS - MİDİLLİ

HER ŞEYDEN KAÇMAK İÇİN MİDİLLİYE GİTMEK

Her şeyden kaçmak için Midilliye gitmeye karar verdiyseniz, öncelikle yapmanız gereken şey kapıda vize uygulaması için bilgi edinmek, bunun için bir tur şirketi ile anlaşabilirsiniz. Gerçi genelde Ayvalık’ta daha çok sizin işlemlerle uğraşmanız gerekecek bu yüzden Jale Tur ya da Jalem Tur olarak iki rakip Firmadan birini arayıp güncel evrakları sorabilirsiniz. Feribot genellikle sabah 9.30 gibi kalkıyor ama tam yolcu alamazsa bu süre biraz uzayabiliyor. Aslında Ayvalık’ın o güzel mavi denizinde yapılacak Feribot gezisi başlangıç için süper bir huzur kaynağı, Limanın yanında çok merkezi oteller var merkezde kalmak isterseniz gerçekten güzel oteller, adada otobüs ulaşımı çok güç olduğundan araç kiralayabilirsiniz fakat araçlar eski ve bakımsız ama gerçekten büyük bir ada olduğundan ve her yerinde farklı bir tat alacağınız doğal güzellikleri bulunduğundan araç kiralanması en akıllıca yol.
Feribottan ilk ineceğiniz yer Neopali Marina .Burası merkez sayılıyor. Merkezde otellerin çevresinde günübirlik tur düzenleyen şirketlerde var buradaki rehberler gerçekten profesyoneller sadece deniz ve kum tatili düşünmüyorsanız mutlaka bir gün bunlara katılmalısınız. Adanın en batısında Eressos var burada Fosil bir orman , çok sakin bir deniz ve gerçekten nezih kafeler var yemeğiniz yerken denizin sakin tadını çıkarabilirsiniz. Yunan halkı Türklere alışmış sizi sıcak karşılıyorlar Türk olduğunuzu fark ettiklerinde selam vermeyi ihmal etmiyorlar.

Midilli (Yunanca: Λέσβος 'Lésvos' ), Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası.Yunanistan'ın ana karasından çok Türkiye'nin Ayvalık ilçesine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz'dan sonra Yunanistan'ın en büyük üçüncü adasıdır.Başkenti Mytilene'dir. Ünlü Yunan şairleri Alcaeus ve Sappho'nun memleketidir. Eşcinsel kadın şair Sappho'ya atfen, Lésvoslu anlamına gelen lezbiyen sözcüğü 1800'lü yıllardan itibaren kadın eşcinsel anlamında kullanılır olmuştur. 1467yılında Barbaros Hayrettin Paşa bu adada doğmuştur.


Burada en önemli canlı kediler ve her yerde kedilerle karşılaşıyorsunuz. Genellikle size pek pas vermiyorlar. Adanın gerçek hakimi onlar. Ada halkı da bunu benimsemiş durumda.Adada çok fazla eğlence merkezi bulunmadığından merkezde akşam yemeği olarak balık yedikten sonra sakin kafelerinin birinde kahve içebilirsiniz. İyi tatiller...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.