Ana içeriğe atla

ANKARA'DAN SIKILANLAR İÇİN ALTERNATİFLER-1

ANKARA'DAN SIKILANLAR İÇİN ALTERNATİFLER-1

DOĞA HARİKASI YEDİGÖLLER ( WONDERFUL YEDİGÖLLER)


Merhaba bu yazımda sizlere eşsiz bir güzelliğe sahip yedigölleri tanıtacağım,  Büyükşehirden uzaklaşıp doğanın merkezinde kendini bulmak isteyenler için ilk gidilmesi gereken yerlerden biri olan yedigöller Ankara'ya ve İstanbul'a çok yakın  ve bu onu daha da güzel yapıyor.


Hello, I introduce to you the Yedigöller has a unique beauty of this writing, In the center of nature away from the big cities for people who want to find himself one of the first places to go Yedigöller very close to Ankara and Istanbul, and this makes it even more beautiful.


Resim yazısı ekle

1636 hektar büyüklüğündeki yedi göller havzası , 1965 yılında Milli Park olarak korumaya alınmıştır.Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışları ile birbirine bağlı,kuzeyden güneye 1500 metre mesefade sıralanmış 7 gölden oluşmuştur.  

The 1,636-hectar Yedigöller Basin was taken under preservation as a National Park.The basin is compossed of 7 takes formed by sliding mass blocking the valleys aligned on a distance of 1.500 meters from north to soyth in connection with surface and underground flows.
Milli Park içindeki göller; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl( Kurugöl) İncegöl ve Sazlıgöldür.Bu göller aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir.Özellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde ziyaretçi akımına uğrayan Yedigöller Milli Parkı'na ulaşım, bolu üzerinden 42 km lik yolla sağlanmaktadır. Milli Park içinde bulunan göller ve şelaleler arasında yürüyüş,piknik kampçılık ve fotoğrafçılık bölge de yapılabilecek aktivitelerdir.

Experts identified that Yedigöller and its its surroundings is an important area due togeological formations and therefore in terms of geotourism. The lakes in National Park are Büyükgöl, Seringöl, Deringöl,Nazlıgöl, Küçükgöl,İncegöl and Sazlıgöl.These lakes are locatedon two plateaus with a height differance of 100 meters.With an influx of visitors especially during summer and fall seasons, Yedigöller National Park can be accessed using the 42-km road throuh Bolu. Activities such as trekking, picnic, camping and photograpy is possible between the lakes and fountains in the national park.


Doğa güzelliğinin yanında bir sürü canlınında yaşam alanı olan göllerden yukarıdaki Sazlıgöl özellikle Kurbağlarla karşılabileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiz eşsiz güzelliklerden sadece birtanesi.

The Sazlıgöl where you able to find frogs and take a wonderful photos. İt will be amazing experians.
Yıllık sıcaklığı ocak ayında +1 derece ve en yüksek sıcaklığı temmuz ayında 19 derece olduğundan , üzerinizi kalın giyinmenizi tavsiye ederim. Kamp yapabileceğiniz geniş bir alana sahip. Fakat en yoğun kamp yapılan bölgeler Büyükgöl ve Deringöl, Daha sessiz bir ortamda kamp yapmak isterseniz, Sazlıgöl çevresini tercih etmenizi öneririrm.

Annual temperature in January is +1 degrees and the maximum temperature in July is 19 degrees, I would recommend you stay dressed your part. A large area where you can camp. But the most intense camp of made Büyükgöl and Deringöl, if you want to camp in a quieter environment,you must choose the Sazlıgöl environment.
Resim yazısı ekleHerkese iyi tatiller dilerim, Have a nice holidays.Yararlandığım Kaynaklar; Orman Ve Su İşleri Bakanlığı  9. Bölge Müdürlğü web sitesi, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sitesi.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.