Ana içeriğe atla

OHAL DURUMUNDA VİZE ÇIKAR MI? SEYEHATÇİLERE NOTLAR

Dün itibari ile ülkemizde üç ay süre ile OHAL ilan edildi. Bugün Başbakan yardımcısı Kurtulmuş OHAL in 1 ay ya da 45 gün içinde kaldırılacağını belirtti. Fakat dışarı çıkma yapağı gibi bir uygulamanın yapılmayacağını  söyledi. Ama yurtdışında tatil yapmayı planlayan bir çok kişi işlemlerin nasıl gerçekleşeceği konusunda kaygılı. Bu yüzden yurtdışına çıkacak Bordo Pasaportlular için hangi önlemleri almak gerektiğini paylaşmak istedim.
Öncelikle bende önümüzde ayın başında İtalya Seyahatim için vize başvurusunda bulunmuştum. Evraklarımı salı günü teslim ettim. Bugün vizemin onaylandığı bilgisini aldım. Vize konusunda sıkıntı yaşamadım kısacası , fakat çalıştığım kurum havaalanındaki yoğun güvenlik kontrolleri nedeni ile sigorta dökümümü yolculuk sırasında yanıma almam gerektiği şeklinde beni uyardı. Ve uçuşlardan yaklaşık 4 saat önce havaalanında bulunmayı önerdi. Bu süre hem iç hem dış uçuşlar için geçerli, kapıda vize işlemleri içinde durum farklı değil (Gemi turları vb. için ). Hava yolu şirketleri bir çok uçuşu belli bir süre içinde bildirim yapılması koşulu ile iptal edilebileceğini  duyurdu. Bir çok tur şirketi de bu kolaylığı sağlıyor. Yetkililer kimlik kontrolleri artabileceğinden dolayı gereksiz gerginliklerden uzak durulmasını öneriyorlar.
İyi yolculuklar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

MOD TERAPİSİ - Diğer Yollardan Gitmek

İnsanların belirli dönmelerde başlarına gelen olaylardan etkilenmeleri ve hayatlarını bu olayların etkisi ile devam ettirmeleri doğal bir sonuçtur.Fakat bu olayların etkilerini hayatının sonuna kadar aynı alışkanlıklarla devam ettirmek zorunda olmadıklarının bilincinde olmaları gerekir. İstemediğiniz , rahatsız olduğunuz bir davranışı değiştirmek onu tanımlayarak gerçekleştirilebilir. Kitapta iki bölüme ayrılan Çocuk Modları ve yetişkin Modları kendinizi keşfetmeniz ve etkilendiğiniz şeylerin farkına varmanızı sağlıyor.

Çocuk Modları: Çocuk modlarında algılama ve davranışlar sıklıkla çocukçadır. Çok kuvvetli ve yoğun duygular yaşıyorsak ve bunlar sadece içinde bulunulan durumla açıklanamıyorsa, çocuk modları aktiftir. Bu sıklıkla yakınlık veya otonomi gibi temel ihtiyaçlar karşılanmadığında olur. Çocuk modları üçe ayrılır bunlar; İncinmiş çocuk modu, Kızgın çocuk modu ve mutlu çocuk modudur.
Ebeveyn Modları ise; Uyum bozucu ebeveyn modları başarı, duygular ve ilişkiler hakkında abartı…