Ana içeriğe atla

İTALYA'YA GİDİP GÖRMEDİM DEMEMENİZ GEREKEN YERLER

İTALYA'DA DOĞAYI BULMAK İSTERSENİZ

Geçtiğimiz hafta yaptığım İtalya gezisinden biraz bahsetmek istedim. Gitmek isteyenlere gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki vize işlemlerinde ya da pasaport kontrolünde öncesinden farklı bir uygulama ile karşılaşmadım. İtalya'da bildiğiniz üzere bir çok müze ve tarihi yer mevcut ben bunların en yoğun olduğu şehirlerden biri olan Roma'da bir hafta geçirdim ve çok keyif aldım. Ben size aşıklar çeşmesinden ya da colezyum'dan bahsetmek istemiyorum buralar zaten çok bilinen ve görülmesi gereken yerler .Gidilmesi gereken hiç kimseden duymadığım ve şans eseri gitme fırsatı bulduğum yerlerden bir tanesi Villa Ada . Villa Ada bir bölümünün Mısır elçiliğinde bulunuyor.Diğer yani büyük olan kısmı halka açık ve gerçekten doğa harikası bir yer. Ağaçlarla bezenmiş alanın içinde göller mevcut ve ormanlık alanda insanlar spor yapıyorlar.Burada spor aletleri mevcut ve insanı gerçekten spor yapmaya teşvik ediyor. Gölün kenarında bulunan alanda bir konser alanı mevcut öğrendiğim kadarı ile burada da geleneksel olarak bir festival düzenleniyor. Festival ırkçılığa karşı yapılıyor. Huzur içinde müzik dinleyip doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Roma'nın kuzey batısında yer alan alana gitmek için otobüs kullanmanız gerekecek çünkü metro ya da tranvay yolu üzerinde değil.

Resim yazısı ekle

Roma'ya gidip denizi görmedik demeyin. gitmesi de gayet kolay Güneye indiğinizde sizi ince kumlu çok güzel bir sahil karşılıyor. Sahil boyunca bir çok plaj alanı var ve bu alanların yaklaşık fiyatı aynı ve 6-€. Bu ücretin içinde havlunuzu serebileceğiniz bir alan duş ve kıyafet değiştirme odası mevcut.Tabi bana yetmez ben bir kabin tutayım sabahtan akşama kadar orayı evim gibi kullanayım derseniz 35-€ 'yu gözden çıkarmanız gerekir. Ücretsiz giderim havlumu serer denizime girerim benim için neresi olduğu önemli değil derseniz halk plajında bunu da yapmanız mümkün. Sahilde en eğlenceli durumlardan biri arada bir yanınıza gelip tayi masajı isteyip istemeidiğinizi soran masör kadınlar, bu işi 5-€ ya yapıyorlar. Sahile ulaşmak için terminalden bineceğiniz metrodan piramit'te inmeniz ve buradan trene binip, Lido Centro , Stella Polera ya da Castel Fusano'da inmeniz yeterli olacaktır.

Roma'daki Zooloji Müzesi de görülmeye değer benzerine nadir rastlanabilir bir müze. bir çok canlının oluşumundan günümüze kadar gelen hallerini görebileceğiniz çok eğlenceli bir müze.İyi eğlenceler.Yorumlar

  1. ne güzelmiş. turla gitmedin galiba de mi. kendin gittin. roma bir hafta. baksana uçak ne kadardı. otel ne kadardı geceliği. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hayır tur ile gitmedim. Evet Roma'da bir hafta geçirdim. Metroya yakın bir otelde kaldığımdan ulaşım için çok uğraşmadım 1 haftalık bilet aldım.Bununla bu süre içinde dilediğiniz kadar metroya ya da otobüse binebiliyorsunuz.Otel ve Uçak toplamda 1400-TL'ye yakın tuttu.otel 800- TL civarı uçak 600-TL civarı fakat seyahat planımı 2 ay öncesinde yaptım.

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.