Ana içeriğe atla

CHİOS- SAKIZ ADASINDAN ELİMİZDE KALANLAR
Pirgi,Eylül 2016
Merhaba bu yazımda size yanı başımızdaki Yunanista'nın sempatik adalarından birinini daha yani Sakız Adasını tanıtacağım,Gelir gelmez hiç bir şeyi atlamadan sizinle paylaşmak istedim.

Yunan Adalarına bayram tatillerinde gitmeyi tercih ediyorum.Hem sakin hem de tertemiz adalarda 3-4 gün bile dinlenmenize yeterli oluyor.

Sakız Adası bir dönem Osmanlı hakimiyetinde olan ada 1912 yılında Yunanistan'a geçmiştir.Bu yüzden burada Türk mutfağından oldukça fazla örnek görmeniz mümkün , bunlardan en ünlüsü Sakız Adasını adını aldığı damla sakızı, kahve, baklava, dolma. Sakıza Mastika deniyor. Oradan aldığım kahvenin tadına gelir gelmez baktım.Çok lezetli ve taze bir kahveyi 2 Euroya satın alabilirsiniz(100gr).Damla Sakınzınında aşağıda sağdaki kutusu 2 euro dan satın alabilirsiniz. Damla sakızı ile sakızlı muhallebiyi denedim gerçekten leziz oluyor.Damla Sakızlı Kahve


Sakız Adasında Sakız yetiştirelen bölgeleri görmek istiyorsanız.Adanın güneyini ziyaret etmeniz gerekir.Ve buradaki en popüler ve en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz köyü Pirgi, Adada dolaşmak için araç kiralayarak gidebileceğiniz ada Chios'tan yani merkezden 20-25 dk mesefade.Bu arada adada araç kiralama günlük 30-35 Euro civarında değişiyor.Pirgi,Eylül 2016Pirgi'ye giderken yol üzerinde bulunan Sakız Müzesini ziyaret etmeninizi öneririm.Müzede Sakızın hem tarihini hem önemini hem de üretimini öğrenebilirsiniz.
Damla Sakızı Avrupa'lı gezginler sayesinde M.S. 10.Yüzyılda dünyaca ün kazanmıştır.Düzenli olarak kullanımı 14.Yüzyılda adayı işgal eden Cenovalılar'ın kurdukları Maonas adlı birlikte satışını tekelinde tuttuklarında gerçekleşti.
Sakız Adası Sakız ağacının bir türünün meyvesi olan damla sakızı üretiminde dünya çapında ayrıcalığa sahiptir.Sakız ağacı başka  yerlerde de dikilmektedir.ancak sadece adanın güney kısmındakilerden ağacın gövdesine atılan çiziklerden damlar.


Sokaklarında çok güzel desenlerle bezeli evler bununan Pirgi'de alışveriş Chios'tan çok daha uzuz o yüzden bence alışveriş yapmak için buraya gitmeyi bekleyin.Bütün Yunan Adalarında olduğu gibi burası'da bir kedi cenneti durumunda, Kedi severlere duyrulur.Ben adanın güneyine yakında bulunan Karfa'da kaldım,Sahilinin berraklığı, kumsalının deniz olması nedeni ile genelde Türk aileler burada kalmayı tercih ediyor.Bu yüzden bu bölge oldukça fazla Taverna ve kafeye  sahip, Fiyatları oldukça uygun, Ekonomik krizden etkilenen ülke halkı yazın geçimini sağlamak için adalarda çalışıyor. yerel halk oldukça sıcak ve sizinle Türkçe konuşuyor. Hatta Tavernalarında hem Türkçe hem de Yunanca şarkılar söyleniyor. Denizi gerçekten o kadar berrak ki hayran kalınacak kadar temiz.Sahiden boyunuzu geçen alana ulaşmak için biraz mesafe katetmeniz gerekse de suyun temizliği ve hissettirdiği güzellik için gitmeye gerçekten değer.
İyi Eğlenceler,


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

KİWİ UYGULAMASI NEDİR? NELER YAPILIR? NASIL BU KADAR HIZLI YAYILDI?

KİWİ UYGULAMASI NEDİR? NELER YAPILIR? NASIL BU KADAR HIZLI YAYILDI? KİWİ uygulaması ve kiwi kuşu amblemi
Bir anda herkes Facebook üzerinden Kiwi uygulaması ile karşılaştı. Bende dahil olmak üzere bir çok kişi bu uygulamayı oyun isteği olarak algıladı. Peki tam olarak Kiwi uygulaması ne işe yarıyor? Nasıl bu kadar çabuk yayıldı? Öncelikle Kiwi uygulamasını indirmeden önce iyi düşünün çünkü uygulamayı kullanmaya başladıktan hemen sonra izninizi istemeden Facebook'taki arkadaşlarınıza istek olarak yolluyor ve bu nedenle rahatsız edici olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için e-posta adresiniz ile üye olmayı seçebilirsiniz.  Kiwi adı, nesli tükenmiş olan deve kuşuna benzer bir kuştan geliyor. Türk platformlarında yapılan yakında kavun, karpuz uygulamaları çıkar esprileri biraz cehaleti ortaya koyar durumda. Böyle bir durumla karşılaşırsanız uyarmanız yeterli olacaktır. Bu uygulama ile çeşitli soruları tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilere rastgele sorabiliyorsunuz. Daha önceden kullanı…