Ana içeriğe atla

İSMİ GİBİ GÜZEL ŞEHİR ODESSA


Haziran ayı itibari ile Ukrayna’ya Türkiye’den girişler pasaportsuz. Yeni kimliğe sahip olan herkes Ukrayna’ya giriş yapabiliyor. Bazı firmaların Ankara’dan direkt uçuşları İstanbul dışında yaşayanlar için de büyük kolaylık sağlıyor. Ankara’da oturan biri olarak direkt uçuşlar benim için Odessa’yı daha da çekici yaptı. Ayrıca uçak biletlerinin ucuz olması da bu çekiciliği artırıyor. Ortalama uçak biletleri 200-TL civarında. Odessa’ya yolculuk yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. Ucuz uçuşlar genellikle gece saatlerinde. O yüzden oraya vardığınızda havaalanındaki taksicilere güvenmenizi önermiyorum. Yaklaşık 200 grivnaya götürebilecekleri yolu (yaklaşık 20-TL) 20 dolar gibi fiyatlarla götürmeyi teklif ediyorlar. Ben Türkiye’de Grivna bulamadığımdan orada havaalanında para değişimini yaptım. Çok ciddi bir kur farkı olmuyor hava alanı olmasına rağmen. Pasaportu olmayanlar için kısa bir bilgi vermek isterim oraya vardığınızda ufak bir kağıdı doldurmanızı istiyorlar kağıtta isim , kalınacak yer bilgisi gibi vize alırken alınan bilgileri kısaca yazıyorsunuz. Ben pasaportumu da yanımda götürdüğüm için doldurmadım ama arkadaşlarım doldurduğundan çok zaman kaybettirecek bir form olmadığını biliyorum.


05.08.2017 Odessa


Sıra geldi Odessa’nın tadını çıkarmaya merkeze gittiğinizde ilk görmeniz gereken yer opera binası gerçekten mimarisi , bahçesi ile ihtişamlı bir bina. Ağustos ayında açık öğlen ve akşam seanslarında opera izlemenizde mümkün. Benim için  gerçekten çok keyifli bir tecrübeydi. Binanın tam karşısında da Arkeoloji müzesi bulunuyor. Müze ücretleri genelde 10 TL’ye yakın fiyatlar oluyor.

04.08.2017 İstanbul Park
Opera binasının arka tarafındaki parkın bir ucu ünlü merdivenlere diğer ucu İstanbul Park’a açılıyor. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip Odessa’da kocaman bir İstanbul Parkımızda mevcut. Bu bölge tamamen turistik olarak dizayn edilmiş.

03.08.2017 


Odessa'nın denizi yosunlu , biraz da kirli o yüzden denizini öneremeyeceğim ama çok güzel güneşlenme alanlarına sahip, keyiflice içkinizi için kitabınızı okuyabileceğiniz bir alanı çok para ödemeden kiralayabilirsiniz.Denize giden yolları genellikle ormanlık alanlardan geçiyor. Bu yüzden bu alanlar çok daha keyifli hale geliyor. Deniz kenarında bulunan çokta güzel kafeler, restorantlar mevcut. Fiyatları da Türkiye'ye oranla çok daha uygun.
02.08.20717


Merkezde çok güzel kafeler de mevcut. Ünlü Borsch Çorbasını her restorantta bulmanız mümkün. Tadı da çok güzel öneririm. Ben genel itibari ile yemeklerini beğendim kafeleri resterontları ve asıl eşsiz parkları ile ben Odessa'yı çok sevdim .Hepinize gönül rahatlı ile öneririm.

Odessa'daki ünlü sandelye , 12 Sandalye Romanı'nı anlatmaktadır.
Ayrıca merkezde yer alan çarşı ince işçiliği ve muhteşem manzarası ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.İyi eğlenceler.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.