Ana içeriğe atla

COCA COLA YENİ RENKTE KUTULARLA PİYASADA

 COCA COLA YENİ RENKTE KUTULARLA PİYASADA


Coca Cola Renkli Kutuları


Son dönemlerde Türkiye piyasasında satışı düştüğü için Coca Cola sürekli yeni atılımlar peşinde. İsim yazan kutuların yerine yazın coşkusunu içeren rengarenk kutularla karşımızda. Turuncu, yeşil, pembe ve mor renkli kutular benim ratladıklarım. Daha fazlası varsa yakında ortaya çıkar. Mavi rengi kutusu olup olmadığını merak ediyorum mavi olsa bile Pepsinin rengine benzemeyeceği kesin.

Kutularla oynaması ne kadar satışına etkiliyordur tartışılır fakat içerik olarak Türkiye’ye kirazlı kola’yı getirse hiç fena olmaz. Gerçi rekabetten yana çok bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Zamanında reklam kampanyalarıyla çıkış yapan Kola Turka şu an için nerede? Tam olarak bilen yok sanırım.

Kirazlı Kola

Neden Türkiye’de Kirazlı Kola yok?
Avrupa’da kirazlı Coca Cola’nın yanında Vanilyalı Coca Cola da mevcut fakat ülkemizde maalesef yok. Bunun tam bir açıklamasını firma yapmıyor, dolaylı olarak daha Türkiye’ye getirmediğimiz bir sürü içecek çeşidimiz var deyip konuyu kapatıyor.

Vanilyalı Kola

Kola Turka Neden Bir anda Piyasadan Yok Oldu?
Kola Turka’yı bir anda uzun reklamlarla tanıdık fakat birkaç sene sonra sanki piyasadan silinmişcesine kayboldu. Ramazan boyunca bile reklam vermiyor. Açıklamalara göre firma Coca Cola’nın hemen gerisinde ikinci sıraya yerleşmişti ki, global bir şirket olmayı planlamıyoruz diyerek geri çekildiler. Farklı ve beklenmeyen bir durum, sırf Türk markası diye alan tanıdıklarım vardı. Tadını bile önemsemiyorlardı, bu kadar desteğe rağmen geri çekilmeleri düşündürücü.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …

ANTHONY GİDDENS SOSYOLOJİSİ

Batı sosyolojisinin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Giddens, sosyolojinin merkezi problemleri yeniden ele alarak, bu eserinde sosyolojik teorinin belirsizlik ve kriz söylemlerinin hangi nedenlerden kaynaklandığını ortaya koyarak, sosyolojik teorinin kriz anında batılı sosyologların çözüm önerilerini sunmaktadır.
Eser sosyoloji merkezi problemlerinin gelişimini Auguste Comte,Emile Durckheim, Karl Marx,Max Weber Talcott Parsons,Alfred Schutz, Erving Goffman, Alain Touraine ,Jürgen Habermas, Pierre Bourdieu, Norbert Elias 'ın fikirlerini özümseyerek okuyucunun önüne sermektedir.
Kitabın analizini  ülkemizde Yrd.Doç.Dr.Ali Esgin yapmıştır. Kendi adıma kitabı oldukça kolay anlaşılır buldum.Akıcı olan kitap 572 sayfa fakat gerçeketen sosyolojinin bir özeti şeklinde olması nedeni ile çok yararlı ve öğretici . Başlangıç kitaplarının başlarında olması gerektiğine inandığım kitabı tüm sosyoloji öğrencilerine öneririm.İyi Okumalar.