Ana içeriğe atla

SATRANÇ HAKKINDA - STEFAN ZWEİG

SATRANÇ HAKKINDA - STEFAN ZWEİG

CHESS STORY BY STEFAN ZWEİG ( Schach novelle )Newyork'tan Buenos Aires'e yapılan yolculuk sırasında geçen hikaye , bir grup yolcunun Satranç şampiyonu olan Czentovic'in gemide olduğunu fark ettikleri zaman  ona karşı başarı elde etme için duydukları dayanılmaz istekle başlıyor. Czentovic ilk oyunda rakibini yeniyor fakat ikinci oyunda başka bir yolcunun müdahalesi ile oyun berabere bitiyor. Herkes bu yolcunun kim olduğunu ve bunu nasıl başardığını merak ederlerken, onun çekingen tavırları ve hiç kimse ile birebir bir satranç maçına girmemiş olduğunu söylemesi şaşkınlıklarını arttırıyor. Onu yeni bir oyuna davet etmek için yanına giden hikaye anlatıcısı , ikna için bir sohbet havası yaratıyor. Dr B adındaki bu esrarengiz kişi aslen bir avukat olduğunu , Gestapo tarafından bir otel odasında normal sıradan olmayan tekniklerle işkence uygulanırken , bir gün bekleme odasında bir ceketin cebinde satranç kitabı bulmasını, öncellikle duyduğu hüznü ,daha sonrada bunu nasıl bir oyuna çevirdiğini anlatıyor. Bu kitap onun dünya ile tek bağlantısı olduğundan bir süre sonra bütün teknikleri ve oyunları ezberliyor fakat bir süre sonra bu durum kendisinde şizofrenik sinir krizlerine yol açıyor.Hastaneye kaldırılan Dr B bu durumu bir doktorun kendisine yardım etmesi ile atlatıyor.Ve doktor bir daha satranç oynamasının kendisinde büyük problemlere yol açacağını söylüyor.
Anlatıcımız kendisini tek bir oyun oynamak için ikna edebiliyor ve bu oyun berabere bitiyor. Fakat bu oyunun ortasında Dr B sinir krizi geçirdiğinden oyun yarım kalıyor.


Stefan Zweig bu hikayeyi Brazilya'da sürgündeyken yazıyor. Yazar, Avrupa'nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki hayal kırıklıkları nedeni ile  22 Şubat 1942'de Rio De Janeiro'da kasışı ile birlikte intihar etmiştir.Buna Hitler'in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlık ve eski dünyanın asla geri dönmeyeceği düşüncesinin  neden olduğu söyleniyor.


Kitap psikolojik, sosyolojik bir çok noktaya dikkat çekiyor. Kitap oldukça  sürükleyici ve yazarın dikkat çektiği psikolojik durumlar oldukça anlaşılır . Empati yapmayı kolaylaştırıyor..gerçekten okunmaya değer bir kitap , ince bir kitap olması da ayrıca kitap okumayı sevmeyenler için güzel bir avantaj.

Ben kitabı İş Bankası Yayınlarından okudum,
Almanca aslından çeviren :Ahmet Cemal
Fiyat: 7-TL
Sayfa Sayısı:77
İyi okumalar,


Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING

STARBUCKS AÇMA HAYALİ/ FRANCHISING Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan bulunabilmekte. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yapmış ve oraya gitmek bir hava atma kaynağı. Diğer bir neden ise benim gibi kahve tiryakilerinin çok sayıda olması. Bu nedenle diğer Kahve satan yerler Kahve Dünyası, Kocatepe Kahve, Lavazza ve Caribou gibi yerlerde çoğalmaya başladı. Bir kısım kimselerin bu kadar kolay hizmetle çok para kazanıldığını farketmiş olması gerek. Bu nedenle kendileri de bu isimlerle kahve dükkanı açmak isteyebilirler. Bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum, daha önce düşündüğüm bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğinize gelelim. Maalesef Starbucks açmak tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişlerde aynı zamanda. Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Yani i…

MOD TERAPİSİ - Diğer Yollardan Gitmek

İnsanların belirli dönmelerde başlarına gelen olaylardan etkilenmeleri ve hayatlarını bu olayların etkisi ile devam ettirmeleri doğal bir sonuçtur.Fakat bu olayların etkilerini hayatının sonuna kadar aynı alışkanlıklarla devam ettirmek zorunda olmadıklarının bilincinde olmaları gerekir. İstemediğiniz , rahatsız olduğunuz bir davranışı değiştirmek onu tanımlayarak gerçekleştirilebilir. Kitapta iki bölüme ayrılan Çocuk Modları ve yetişkin Modları kendinizi keşfetmeniz ve etkilendiğiniz şeylerin farkına varmanızı sağlıyor.

Çocuk Modları: Çocuk modlarında algılama ve davranışlar sıklıkla çocukçadır. Çok kuvvetli ve yoğun duygular yaşıyorsak ve bunlar sadece içinde bulunulan durumla açıklanamıyorsa, çocuk modları aktiftir. Bu sıklıkla yakınlık veya otonomi gibi temel ihtiyaçlar karşılanmadığında olur. Çocuk modları üçe ayrılır bunlar; İncinmiş çocuk modu, Kızgın çocuk modu ve mutlu çocuk modudur.
Ebeveyn Modları ise; Uyum bozucu ebeveyn modları başarı, duygular ve ilişkiler hakkında abartı…

İNTİHAR- EMİLE DURKHEİM

Emile Durkheim Ve İntihar Üzerine,
Genel ortalamaya bakıldığında toplumda on yıllık intiharların yıllık toplamlarının hemen hemen aynı kaldığını görülmektedir. Bu da bize intihar’ ın nedenlerinin bireyden çok toplumda aranması gerektiği gerçeğini sunar. Durkheim  toplumsal nedenlerden önce bireysel nedenler üzerinde durmuştur .Ona göre akıl hastalığı, sarhoşluk ve ırk gibi özellerle intihar arasında zorunlu özellikler yoktur. Bazı mevsimlerde intihar oranının artması ya da gündüz intihar oranının geceye göre daha fazla olması , o zamanlarda toplumsal hayatın daha yoğun bir biçimde almasındandır. Durkheim toplumsal olayları dikkate alarak intiharı üç bölüme ayırır. 1)Bencil (Egoistic) İntiharlar Bireyin bağlı olduğu çevreye aidiyet duygusunu tam olarak kazanamamasından kaynaklanır. Yani toplumsal bağlar gevşek olduğu ,birey kendini yalnız hissettiğinde ortaya çıkar. Avrupa’da Katolik Toplumların intihar oranı düşük, protestan toplumlarda ise yüksektir. Ona göre politik karmaşıklıklar …